Průvodci

Co jsme za lidi

Jana

Jsem výtvarnice, tvořím, vedu výtvarné dílny pro děti a dospělé, pořádám výtvarné workshopy, pomáhám klientům uspořádat a harmonizovat svůj domov, pracovní prostředí…své okolí. S dětmi pracuji již pár let, nejprve s těmi vlastními, potom s dětmi v naší Výtvarné dílně, v Otevřeném ateliéru u nás doma, na letních výtvarných táborech, v družině. Společně objevujeme, poznáváme, díváme se a pozorujeme svět. Zajímají mě vztahy člověka a okolí (mezilidské vztahy, vztahy ve skupině, vztah člověka a přírody, architektury a urbanismu), psychologie, původní kultury a jejich tradice a rituály, filozofické pohledy na život, ekologie.

Dita

Můj pohled na dětský svět ovlivnily knihy od manželů Kopřivových – Respektovat a být respektován, N. Aldort – Vychováváme děti a rosteme společně, M. Rosenberg – Nenásilná komunikace a především mé děti, kde se každodenně snažím pracovat na poctivých a vřelých vztazích mezi námi. Roli průvodkyně vnímám jako příležitost pomáhat dětem, aby se naučily všímat si a nepotlačovat své emoce a uměly je řídit. Také aby pochopily motivy svého jednání a mohly případně pracovat na změně a aby se dokázaly vžít do pocitů druhých a využily to například pro účinnější komunikaci a smysluplné vztahy.

Michal

K práci s dětmi jsem přišel náhodou, aniž bych to někdy plánoval. Od hlídání dětí jsem se dostal k Živé škole, kde teď již pár let působím. Pamatuji si založení školy a baví mě sledovat její vývoj, ale i ten můj vnitřní, podpořený pokaždé novými situacemi a výzvami, které každý školní rok přináší. Ve škole se snažím vytvářet zejména bezpečné prostředí, dostatek prostoru pro volnou hru a spontánní nápady a je pro mě důležitá respektující komunikace. Snažím se žít rodinný život blízký přírodě, mám rád zvířata, knihy a domácí kutilství.